Türkiye Cumhuriyeti

St. Petersburg Başkonsolosluğu

Başkonsolosun Mesajı

Sevgili Vatandaşlarımız,

Değerli Ziyaretçiler,

 

St. Petersburg Başkonsolosluğu görevine başlamış olmaktan büyük mutluluk duyuyorum.

Başkonsolosluğumuz, 17 Aralık 2007 tarihinden itibaren konsolosluk hizmeti vermeye başlamıştır. Başkonsolosluğumuzun bünyesinde Ticaret Ataşeliği de faaliyet göstermektedir.

Başkonsolosluğumuzun görev çevresi, Karelya Cumhuriyeti, Komi Cumhuriyeti, Arhangelsk, Vologda, Kaliningrad, Leningrad, Murmansk, Novgorod ve Pskov İlleri ile Nenets Özerk Bölgesi ve St.Petersburg şehrini kapsayan Rusya Federasyonu Kuzey Batı Federal Birimi’nden oluşmaktadır. Görev bölgemizin toplam coğrafi alanı yaklaşık 1,6 milyon km2’dir.

Geniş bir coğrafi alanı kapsayan görev bölgemizde, vatandaşlarımızın haklarının ve menfaatlerinin korunması, vatandaşlarımıza ve şirketlerimize konsolosluk hizmetinin hızlı, etkin ve verimli bir şekilde sunulması, ülkemiz ile görev bölgemizdeki yerel idari birimler arasında ekonomik, ticari ve kültürel ilişkilerin geliştirilmesi ile ülkemizin tanıtımına katkıda bulunulması, öncelikli görev ve hedeflerimiz arasında yer almaktadır.

Bu görevlerin layıkıyla yerine getirilmesinde, ulaşılabilir olmanın taşıdığı önemin de bilinciyle, değerli görüş, öneri ve yapıcı eleştirilerinizin çalışmalarımıza yararı ve katkısı olacağını belirtmek isterim.

Bu vesileyle, St. Petersburg Başkonsolosluğu çalışanları ve şahsım adına en iyi dileklerimi ve saygılarımı sunarım.

 

Kazım Çavuşoğlu

Başkonsolos