Türkiye Cumhuriyeti

St. Petersburg Başkonsolosluğu

Bilgi Notları

Görev bölgemizde mukim Türk vatandaşları, 21.01.2016

Görev çevremizde mukim Türk vatandaşlarının çoğunluğunu, Türk inşaat firmalarında çalışan işçi ve mühendislerimiz ile St. Petersburg’daki yükseköğrenim kurumlarında öğrenim gören öğrencilerimiz oluşturmaktadır.

Halen yaklaşık yüz civarında Türk öğrencinin St. Petersburg’daki çeşitli yükseköğrenim kurumlarında lisans, lisansüstü ve doktora düzeyindeki eğitimlerine devam ettiği bilinmektedir.

St. Petersburg’da yerleşip ticaret, lokanta işletmeciliği, seyahat acenteliği, giyim, hediyelik eşya, toptan gıda, mefruşat, tercümanlık ve danışmanlık hizmetleri gibi alanlarda işveren statüsünde faaliyet gösteren çok sayıda Türk işadamı da yaşamaktadır. Bunun yanı sıra, bazı yabancı şirketlerin St. Petersburg’da kurulu tesislerinde de üst düzey yönetici olarak çalışan vatandaşlarımız mevcuttur.

Sayıları inşaat şirketlerimizin görev çevremizde üstlendikleri projelerin miktar ve büyüklüklerine bağlı olarak değişmekle birlikte, Başkonsolosluğumuz görev çevresinde yaklaşık 5 bin vatandaşımızın bulunduğu tahmin edilmektedir.